O projekcie
Inicjatywa Nr FWD-Green-3, zgłoszona w Konkursie pt. „Synergiczne domieszkowanie ditlenku tytanu za pomocą metali i niemetali w celu wytworzenia wodoru w świetle UV i Vis” finansowana ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej, „FWD”, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
- Finansowanie za pośrednictwem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
- Całkowita wartość dofinansowania: 1 147 500,00 PLN.
- Czas trwania projektu: 01. 09. 2023 – 31. 08. 2024
- Partnerzy: University of South-Eastern Norway, SINTEF Industry, SINTEF Ocean
- Beneficjent: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej (www.zut.edu.pl, www.wtiich.zut.edu.pl)
Opis projektu
Otrzymywanie wodoru w procesach fotokatalitycznych stanowi atrakcyjną alternatywę do tradycyjnych metod jego produkcji ze względu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz brak emisji ditlenku węgla.
Główną przeszkodą ograniczającą otrzymywanie wodoru w procesie fotokatalizy jest fakt, że ditlenek tytanu absorbuje prawie wyłącznie promieniowanie z zakresu UV, czyli promieniowanie słoneczne jest wykorzystywane jedynie w niewielkim stopniu. Celem projektu jest zwiększenie aktywności ditlenku tytanu w świetle UV oraz jego aktywacja pod wpływem światła widzialnego poprzez domieszkowanie ditlenku tytanu metalami/niemetalami.
Celem inicjatywy jest również wzmacnianie stosunków dwustronnych, zacieśnianie współpracy oraz pogłębianie wzajemnej wiedzy pomiędzy partnerami projektu w obszarze zielonej transformacji, czyli transformacji niezbędnej do sprostania zmianom klimatycznym i wyzwaniom środowiskowym.
Co robimy podczas trwania projektu?
Otrzymywanie fotokatalizatorów i ich domieszkowanie metalami/niemetalami.
Charakterystyka fotokatalizatorów metodą m.in: dyfrakcji promieniowania rentgenowskiego, skaningowej mikroskopii elektronowej, niskotemperaturowej adsorpcji azotu, ICP, UV-Vis/DRS, FTIR i DRIFT oraz TG/DTA.
Badanie aktywności fotokatalizatorów w procesie fotoredukcji ditlenku węgla i procesie rozkładu wody. Badanie właściwości fotoelektrochemicznych otrzymanych materiałów.
Projektowanie reaktora fotoelektrochemicznego do konwersji ditlenku wegla. Badanie otrzymanych fotokatalizatorów pod kątem ich wpływu na środowisko wodne.